.   http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gifکانال تلگــرامhttp://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif                                   http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gifمطالب درسیhttp://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif                              http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gifصفحه اصلیhttp://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif                                                                                                    .http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gifhttp://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif
 با مراحل المپیاد ریاضی آشنا شوید

مراحل المپیاد ریاضی در ایران:

برای عضویت در تیم المپیاد ریاضی، دانش‌آموزان می‌بایست چهار مرحله را طی کنند؛

  • آزمون چندگزینه‌ای مرحله‌ی اول در فصل زمستان که در حدود 1500 نفر در آن برگزیده می‌شوند.

کتاب سوالات مرحله اول المپیاد ریاضی ایران از اینجا قابل دریافت است.

  • آزمون مرحله‌ی دوم در فصل بهار که مشابه المپیاد بین‌المللی با شش سؤال تشریحی در دو روز متوالی برگزار می‌شود.
  • حدود ۴۰ نفر برگزیدة این آزمون در یک دوره‌ی دو ماهه‌ی تابستانی شرکت می‌کنند.
  • در پایان این دوره، دوازده نفر مدال طلا می‌گیرند تا وارد مرحله‌ی آموزشی بعدی شوند و بعد از چند آزمون شش نفر تیم انتخاب می‌شوند.
  • فاصله‌ی زمانی بین برگزاری آزمون مرحله‌ی اول که معمولاً در اواسط بهمن هر سال برگزار می‌شود و اعزام تیم به مسابقات جهانی که در اواسط تیر انجام می‌شود حدود هفده ماه است. البته دانش‌آموزانی که آرزوی عضویت در تیم ملی المپیاد ریاضی را دارند قطعاً از مدت‌ها قبل از برگزاری آزمون مرحله اول کار علمی را شروع می‌کنند.

کتاب سوالات مرحله دوم المپیاد ریاضی ایران از اینجا قابل دریافت است.

دوره تابستانی:

 فعالیت‌های عمده دوره تابستانی المپیاد ریاضی به ترتیب اهمیت در ارزش‌یابی دانش‌آموزان بر سه محور زیر است: درس‌ها، آزمون خلاقیت، تحقیق.

  1. در طول دوره 5 درس برای دانش‌آموزان ارائه می‌شود که ۴ عنوان از آن‌ها، درس‌های معمول است که برای نزدیک کردن سطح دانش‌آموزان و دادن اطلاعات پایه‌ای المپیاد ریاضی به آن‌ها طراحی می‌شود و درس آخر درسی است که تحت عنوان درس ویژه با محتوایی پیشرفته‌تر از مفاهیم دبیرستانی ارائه می‌شود. هدف از ارائه این درس فراهم آوردن موقعیتی متنوع برای فراگیری درسی است که دانش‌آموزان در آن پیش‌زمینه‌ای ندارند و در نتیجه در آن درس یک‌سان هستند.
  2. هر ساله مقدار زیادی از انرژی و وقت اعضای کمیته‌ی علمی صرف طراحی آزمون با نام آزمون خلاقیت می‌شود که تلاش بر آن است که حل سؤالات این زمون در عین آن که بر مبنای اطلاعات و دانش ریاضی استوار است، نامتعارف و نیازمند تفکری خلاقانه باشد. عقیده‌ی ما بر این است که مجموعه‌ی سؤالات امتحان خلاقیت هر ساله بر دامنه‌ی فرهنگ المپیاد ریاضی در ایران می‌افزاید.
  3. در دوره‌ی تابستانی هر دانش‌آموز موظف است که یک مقاله‌ی ریاضی را از بین مقالات پیشنهاد شده از طرف کمیته‌ی ریاضی انتخاب کند. دانش‌پژوه باید مقاله را مطالعه کند، به خوبی بفهمد، در صورت امکان محتوای آن را گسترش دهد و در نهایت در حضور دوستان خود و داوران آن را ارائه کند.

المپیاد بین المللی ریاضی:

هر ساله، معمولاً سه ماه قبل از آغاز المپیاد، میزبان از هر كشور درخواست می‌كند تا حداکثر شش سؤال پیش‌نهادی خود را به صورت محرمانه بفرستد. در این مرحله میزبان هیچ سؤالی پیش‌نهاد نمی‌کند و دیگران نیز باید سؤالات پیش‌نهادی خود را مخفی نگه دارند. سپس میزبان توسط كمیته‌ای متشكل از اساتید دانشگاه، معلمین و خبرگان حل مسأله، سؤالات ارسالی را بررسی می‌کند و فهرستی کوتاه شامل حدود سی سؤال را در چهار شاخة ترکیبیات، جبر، نظریه‌ی اعداد و هندسه انتخاب می‌کند. این سؤالات می‌بایست با ریاضیات دبیرستانی قابل فهم و قابل حل باشند. به علاوه در انتخاب این سؤالات به زیبایی و بکر بودن آن‌ها نیز توجه می‌شود. در مرحله‌ی بعد هیأت ژوری که از سرگروه کشورهای شرکت‌کننده تشکیل شده با کمک ناظران و برگزارکنندگان در جلساتی که چند روز قبل از مسابقات به شکل محرمانه تشکیل می‌شود شش سؤال را برای یک مسابقه‌ی دو روزه انتخاب می‌کند. پس از این انتخاب کشورهای پیش‌نهاددهنده شش سؤال مشخص می‌شود و تمام راه‌حل‌های موجود برای این شش سؤال به دقت بارم‌بندی می‌شود. در تمام این مراحل تصمیم‌ها با رأی‌گیری بین سرگروه‌ها انجام می‌شود و میزبان مانند بقیه یک رأی دارد.

دانش‌آموزان در دو امتحان چهار و نیم ساعته به شکل انفرادی شرکت می‌کنند و می‌بایست به زبان خود پاسخ سؤالات را بنویسند. سرپرستان تیم وظیفه دارند محتوای برگه‌ها را برای مصححین توضیح دهند. این روش بر پایة صداقت و اعتماد بنا شده است.

کتاب سوالات المپیادهای جهانی ریاضی از سال 1960 تا 2010 از اینجا قابل دریافت است.


برای آشنایی بیشتر با المپیاد جهانی ریاضی می توانید به وبگاه رسمی المپیاد جهانی ریاضی سری بزنید.

منبع: وبگاه المپیاد ریاضی ایران
لینک های طلایی : المپیاد بین المللی ریاضی ، آزمون المپیاد ریاضی ، نکاتی در مورد المپیاد ریاضی ،

http://169.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gifفهرست بهترین مطالب درسیhttp://169.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif

پایگاه عکسهای متحرک - gif20.rozblog.com

تعداد - گروه گیف دونی ــ سه شنبه 16 دی 1393 و ساعت 11:31 ق.ظ
 نوشته های پیشین
+ روش ساخت متن متحرک برفی
+ پاورپوینت درس نیروه همه جا علوم سوم
+ طرح درس برای آموزش اعداد زوج و فرد
+ پاورپوینت ریاضی ششم - مساحت دایره
+ طرح درس سالیانه فارسی و نگارش ششم
+ دانلود آزمایش های تکمیلی علوم ششم
+ طب سنتی و افزایش حافظه
+ طرح درس ریاضی سوم آموزش مفهوم تقسیم
+ رایت روی سی دی سوخته
+ طرح درس ریاضی ششم مبحث مساحت دایره
+ پاورپوینت گرد کردن اعداد - ریاضی ششم
+ مقاله دانش آموزی در مورد زلزله
+ مقاله قابل ویرایش با موضوع کرم ابریشم
+ طرح درس روزانه کیف درسی
+ تحقیق دانش آموزی لایه ازن

صفحات :
 بهترین های دانلود

ورود به صفحه اصلی